Що не можна чистити в ультразвуковій ванні
Автор статті:
Аспірант кафедри ТЗЕ при Національному університеті Запорізька політехніка (колишній ЗНТУ), здобувач PhD, магістр зі спеціалізації електротехнічні системи електропостачання, інженер, інженер-електронщик, інженер-розробник.
Зміст статті:
Питання чищення в ультразвуковій ванні максимально актуальне для новачка в цьому питанні. Є вироби, які не можна чистити в ультразвуку, у цій статті ми поговоримо про це. Також розповімо, які вироби необхідно чистити максимально акуратно.
Що не можна мити в ультразвуковій ванні
За своєю сутністю УЗ ванна це універсальний інструмент для очищення. Вона підходить для очищення практичний від усіх забруднень та будь-яких виробів. Минулої статті ми розповіли, що можна чистити в ультразвуку , рекомендуємо її до прочитання, вам точно буде корисно знати, проведете свої аналогії.
Однак є вироби, які заборонено очищати ультразвуком. До них належать:
- - деякі радіодеталі на платах (резонатори, динаміки та мікрофони, п'єзопищалки);
- - акселерометри;
- - гіроскопи;
- - нанопластини та трубки (для їх очищення потрібна чітко прописана частота ультразвуку згідно з технологічною картою якщо така є);
- - тріснуті колби, пробірки, скляна тара;
- - вироби з тонкими мембранами;
- - фольга;
- - органічний матеріал (живі створіння).
Сюди ж можна зарахувати за аналогією подібні вироби зі схожими властивостями. Якщо у вас саме такі вироби – отже, очищати його не можна. Синоніми для заборони очищення – тонка, тендітна. Почули подібні слова в описі об'єкта очищення – отже, з ймовірністю 90-95% його очищення ультразвуком заборонено.
Що необхідно мити з підвищеною обережністю
Є група виробів, які помилково відносять до групи заборони очищення. Але насправді це не так. Ці вироби можна чистити ультразвуком, але з певними обмеженнями. Давайте розглянемо докладніше.
У ювелірній справі існує велика помилка – очищати кільця з камінням не можна. Насправді можна. Для їх очищення необхідно мати ультразвукову ванну або ультразвуковий генератор з регулюванням потужності випромінювання. Якщо знизити випромінювання до рівня 30-50%, то з камінням нічого не відбудеться. У свою чергу, випромінювання на рівні 100% може дійсно зашкодити каменю (він може випасти). Також для подібного чищення рекомендовано застосовувати генератори з частотою від 60 кГц.
На деяких сайтах не рекомендують застосовувати ультразвук як очищувач для дорогоцінного каміння, таких як: смарагд, малахіт, перли, танзаніт, бірюза, опал, корал та ляпіс. Очищення цих каменів можливе з регулюванням потужності випромінювання та з підбором правильної частоти ультразвуку.
Сюди ж до групи ризику належать і керамічні конденсатори на платах. Ультразвук може пошкодити такий конденсатор, для нього також потрібна знижена потужність випромінювання.
Під час використання регулювання потужності можна очищати у ванні:
- - стетоскоп, фонендоскоп (рекомендована частота випромінювання 60-80 кГц);
- - оглядові дзеркала у стоматології (рекомендована частота випромінювання 60-120 кГц);
- - ягоди, фрукти та овочі (рекомендована частота випромінювання від 40 кГц з регулюванням, від 80 кГц без регулювання);
На просторах інтернету існує помилкове твердження серед СТОшників, що очищення за допомогою ультразвуку будь-яких форсунок, де в конструкції є кераміка заборонена. Насправді це не так, подібне явище може спостерігатися із застосуванням неправильно підібраної ультразвукової ванни (не та частота, надмірна потужність, інші фактори). Такі форсунки можна чистити ультразвуком із застосуванням таких обмежень:
- - при частоті 40 кГц, потужність випромінювання трохи більше 50-60%;
- - за частоти від 60 кГц, потужність випромінювання від 40% до 80-90%.
Ви маєте сумніви щодо очищення вашого виробу? Проведіть експеримент, відправте чиститись аналогічну деталь, яку вам не шкода і подивіться на результат.
Для хірургічних скальпелів рекомендована частота від 60 кГц.
Які миючі засоби заборонені для використання в ультразвуку
Для очищення ультразвуком застосовують тільки миючі засоби для ультразвукових ванн. Засіб повинен бути спеціалізований під конкретне завдання. В ультразвукову ванну заборонено наливати:
- - спирти;
- - розчинники;
- - бензин;
- - дизель;
- - інші подібні ЛЗР.
Для використання зазначених рідин необхідно мати вибухобезпечну іскрозахищену ванну.
Знайшли помилку в тексті статті? Виділіть її та натисніть CTRL + ENTER, при необхідності додайте свій коментар.