Ультразвукове диспергування
Автор статті:
Аспірант кафедри ТЗЕ при Національному університеті Запорізька політехніка (колишній ЗНТУ), здобувач PhD, магістр зі спеціалізації електротехнічні системи електропостачання, інженер, інженер-електронщик, інженер-розробник.
Зміст статті:
Ультразвукове диспергування – це процес подрібнення в неоднорідних середовищах під впливом ультразвукового випромінювання заданої частоти та інтенсивності.
Диспергування – це частина сучасних гетерогенних процесів які протікають у системах рідина – рідина та рідина – тверде тіло. Процес диспергування дуже важливий у лабораторних дослідженнях та фармацевтиці. Наприклад, диспергування за допомогою ультразвуку застосовують для подрібнення карбонових нано трубок. Для цього застосовують ультразвук, оскільки він здатний вирішити поставлене завдання.
Процес диспергування ультразвуком є спорідненим для екстракції. Про ультразвукову екстракцію ви також можете прочитати в нашій статті https://deltasonic.com.ua/67-ultrazvukova-ekstrakcija.html.
Ультразвукове диспергування у сучасній промисловості
На цю тему є пов'язані статті:
Ультразвукове розчинення або гомогенізація
Рекомендую їх прочитати для повного розуміння!
Перед сучасною промисловістю дуже часто стоять завдання реалізації гетерогенних процесів. Ці процеси можуть протікати в наступних середовищах:
- - рідина – рідина;
- - рідина – тверде тіло;
Гетерогенні процеси можуть протікати як між двома неоднорідними середовищами, так і між кількома неоднорідними середовищами. Всі ці процеси ґрунтуються на фізиці масообміну в цих середовищах.
Приклади використання ультразвуку для гетерогенних процесів:
- 1. Звичайно, диспергування.
- 2. Поділ рідин.
- 3. Поділ суспензій.
- 4. Процеси кристалізації.
- 5. Запобігання накипу утворенню.
- 6. Полімеризація та деполімеризація.
- 7. Хімічні та навіть електрохімічні реакції.
Варто відзначити, що швидкість реакцій за звичайних умов без використання ультразвуку вкрай мала (досягає кількох годин і навіть днів). Вона визначена величиною поверхні дотику компонентів середовищ, які реагують. При диспергуванні в середовищах рідина - тверде тіло без використання інтенсифікаторів досягти результатів вкрай складно, а іноді й неможливо. Наприклад, подрібнення нано трубок неможливо без додаткового фізичного впливу. У свою чергу, ротаційна дія на нано трубки має вкрай низький ККД. Єдиний варіант – застосувати ультразвукове диспергування. Частота ультразвуку залежить від розмірів самих нано частинок.
Механізм роботи ультразвукового диспергування
Механізм впливу ультразвуку на процес диспергування можна описати так:
- 1. Вплив на поверхню розділу рідин або твердого тіла та рідин. Кавітація та потужні мікропотоки впливають на середу.
- 2. Вплив на прикордонний шар межі розділу рідина – тверде тіло. Звуковий тиск та «вітер» впливають на прикордонний шар.
- 3. Збільшення міжфазної поверхні взаємодії.
- 4. Руйнування та «змивання» прикордонного шару кавітаційними потоками за допомогою ламінарних та турбулентних течій. Усувається опір перенесення реагуючих речовин та інтенсифікується технологічний процес.
- 5. Диспергування як наслідок.
В результаті роботи ультразвуку створюється надтонке диспергування середовища. Даний ефект неможливо реалізувати іншими способами та методами. Досягається завдяки збільшення міжфазної поверхні гетерогенних компонентів середовища. Такий один із механізмів інтенсифікації процесів у рідких середовищах. Отримання тонкодисперсних суспензій з використанням УЗ – один із інтенсифікованих гетерогенних процесів.
Ефективність ультразвукового диспергування
Ефективність ультразвукового диспергування безперечна і має такі причинні зв'язки:
- 1. УЗ коливання в рідких середовищах мають більшу ефективність ніж коливання в газах. Питомий хвильовий опір газів значно нижчий, ніж у рідин. Потужність випромінювання в рідкому середовищі значно вища ніж у газі.
- 2. Ультразвукова кавітація, яка виникає в рідких середовищах, має високу енергетичну дію на саму рідину і на тверде тіло.
- 3. УЗ кавітація створює ефекти другого порядку, які беруть активну участь у процесі диспергування та приносять додатковий позитивний ефект.
Таким чином, використання ультразвуку як робочого інструменту та інтенсифікатора процесу максимально виправдане та активно застосовується у сучасних виробництвах.
Знайшли помилку в тексті статті? Виділіть її та натисніть CTRL + ENTER, при необхідності додайте свій коментар.